اصول طراحی داخلی ساختمان های مدرن1401

اصول طراحی داخلی ساختمان های مدرن

اصول طراحی داخلی ساختمان یکی از مواردی است که می توانید به خوبی در زمینه های مختلف از مولفه های مربوط به آن استفاده کنید. در این مقاله سعی کرده ایم تا به موضوعاتی که مربوط به این نوع از طراحی می شود بپردازیم و شما را هرچه بهتر و بیشتر با این موضوع آشنا کنیم. 

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی در واقع به طراحی کردن و همچنین تزئین فضاهای داخلی مربوط به ساختمان ها به صورتی خلاقانه و فنی گفته می شود. فضاهایی که معمولا تحت طراحی قرار می گیرند بایستی جذابیت بصری و دیداری خاصی داشته باشند و نباید به نحوی اجرا و پیاده سازی شده باشند که به بیننده و افراد حاضر در محیط حس بدی را القا کنند. 

  • اصول اولیه طراحی داخلی

برای آن که بتوانید طراحی داخلی یک فضا و یا ساختمان را شروع کنید بهتر است به اصول اولیه طراحی داخلی آن فضا بسیار توجه کنید. در ادامه می توانیم به چند مورد از مهم ترین این موارد و اصول اشاره کنیم که سبب شده است تا هرچه بهتر و ساده تر بتوانیم اصول طراحی داخلی ساختمان را برای شما توضیح دهیم.

  • رنگ ها

اولین مولفه مهم در طراحی دکوراسیون یک فضا مربوط به رنگ هایی می شود که در آن فضا مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ ها می توانند به خوبی و به سادگی به نحوی که به دیگر مولفه های تزئین داخلی لطمه وارد نکنند انتخاب شوند. 
در صورتی که رنگ های خاصی را انتخاب کرده باشید، متوجه می شوید که دیگر بخش های ساختمان را نیز باید متناسب با آن رنگ انتخاب شده تزئین کنید؛ اما در صورتی که از رنگ های خنثی همچون سفید، کرم و یا رنگ هایی همچون مشکی استفاده کنید، دیگر نیازی نیست تا زحمت زیادی بابت متناسب سازی دکور و رنگ دیوار بکشید زیرا این نوع از رنگ ها می توانند مکمل بسیاری از رنگ های دیگر باشند. 

  • میزان نور محیط

مورد بعدی که در اصول طراحی داخلی ساختمان مطرح می شود در خصوص میزان نور محیط است. میزان نور محیط را باید با توجه به فضایی که قرار است طراحی شود و همچنین با توجه به کارایی که محیط خواهد داشت، تعیین کرد. به طور مثال و به طور معمول در کافی شاپ ها و کافه ها از نور کمی استفاده می شود. این در حالی است که در رستوران های لاکچری و بزرگ سعی می کنند تا بیشترین میزان روشنایی را به محیط بدهند. 
در فضاهایی همچون اداره ها و شرکت ها نیز از لامپ های زیادی استفاده می شود و نورپردازی قوی را اجرا می کنند. به طور کلی می توان گفت که نور پردازی می تواند در شکل های گوناگونی اجرا شود و این موضوع بستگی به مکان مورد نظر دارد. در برخی از مکان ها می توان صرفا از لامپ های درون سقفی که با نام هالوژن نیز شناخته می شوند استفاده کرد، اما در برخی دیگر از مکان ها لازم است تا از لوسترهای بزرگ و پر نور استفاده گردد.  

  • شکل و اندازه های هندسی

استفاده از شکل و طرح های مختلف در اصول طراحی داخلی ساختمان می تواند به شما کمک کند تا ظاهری سه بعدی و زیبا را به محیط بدهید. این ظاهر سه بعدی و زیبا به شما کمک می کند که فضاسازی های بهتری را نیز بتوانید انجام دهید. 
به طور کلی اشکال در چند گروه قرار می گیرند که شامل اشکال طبیعی، اشکال ژئومتریک و یا زمین شناختی و همچنین اشکال مبهم می شوند. این موارد را می توانید به صورت ترکیبی با هم و یا به صورت تک و منحصر به فرد استفاده کنید تا متوجه نتیجه آن ها بشوید. برای ان که بتوانید به خوبی و به طور کامل محیط خود را فضاسای نمایید، لازم است تا بدانید که کدام یک از این موارد می توانند به خوبی با دکوراسیون محیط شما هماهنگ شوند.

  • فضا سازی

فضا سازی کردن در محیط یکی دیگر از اصول طراحی داخلی ساختمان ها است. فضا سازی در حقیقت در دو گروه مختلف دو بعدی و سه بعدی تقسیم بندی می شود. در صورتی که فضای مورد نظر شما به صورت دو بعدی طراحی شده باشد، لازم است بدانید که میزان فضای در دسترس شما برای طراحی داخلی چقدر است. چه مقدار از این فضا به وسایلی همچون مبلمان، دکوراسیون و...اختصاص پیدا می کند و چه مقدار از فضا را نیز می توانید به دکوراسیون داخبی همچون کناف کاری سقف و دیوارها اختصاص دهید.

  • خطوط در فضا

مولفه مهم و پایه ای بعدی در مورد خطوط و حد و مرزهایی است که در فضای داخلی مورد نظر مشاهده می کنید. اجازه دهید این مورد را با ذکر مثال برایتان توضیح دهیم تا هرچه بهتر و ساده تر بتوانید آن را درک کنید. خطوط به طور کلی شامل 3 دسته می شوند. خطوط افقی، خطوط عمودی و خطوط پویا. خطوط افقی در واقع خط هایی هستند که در مبلمان، میز و صندلی ها و تختخواب ها مشاهده می شوند. این خطوط می توانند به فضا عمق داده و در حقیقت حس امنیت را به مخاطب القا کنند. 
دسته بعدی مربوط به خطوط عمودی می شوند. خط ها و همچنین حد و مرزهای عمودی نیز به مواردی گفته می شود که در درو پنجره ها بیشتر خودشان را نشان می دهند. این خطوط نیز می توانند به خوبی محیط را گسترده تر و بازتر نشان دهند. اما دسته سوم که با نام خطوط پویا شناخته می شوند را می توانید در مکان هایی که دارای خطوط منحنی شکل همچون پله ها هستند ببینید. این خطونط منحنی شکل معمولا زیبایی بیشتری را به فضا می دهند.
جمع بندی
اصول طراحی داخلی ساختمان که در طول این مقاله مطرح شدند همگی جز موضوعاتی هستند که لازم است برای طراحی کردن فضا و بخش های داخلی یک ساختمان از آن ها استفاده کنید. این مولفه های پایه و اساسی را می توانید در هر نوع طراحی داخلی اعم از اصول طراحی داخلی منزل و... استفاده نمایید. فراموش نکنید که این موضوعات بسیار مهم بوده و توجه کردن به ان ها می تواند به شما کمک کند تا طراحی بهتر و زیباتری را در یک محیط پیاده سازی کنید.  


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب