انتخاب لوستر مناسب در دکوراسیون داخلی منزل

لوستر مناسب

انتخاب لوستر مناسب در دکوراسیون داخلی منزل

انتخاب لوستر مناسب گامی اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه شما خواهد بود. لوسترها از جمله وسای خانگی و تزئینی ماندگار هستند و برای سال‌ها به فضای منزل شما استایل و شخصیت خواهند داد؛ بنابراین شما باید در انتخاب لوستر دقت و توجه زیادی به خرج دهید.

در انتخاب یک لوستر لاکچری و شکیل برای آرایش محیط داخلی خانه باید به موضوعاتی همانند سبک طراحی داخلی منزل، تم رنگی فضای خانه و میزان روشنایی مناسب با محیط دقت کنید.

1- به فضایی که لوستر در آن نصب می‌شود توجه کنید

مساحت اتاق و ارتفاع سقف شاخصه‌هایی بسیار مهمی در تناسب لوستر در فضا هستند. اگر لوستری انتخاب کنید که نسبت به فضای هر سالن ابعاد صحیحی داشته باشد، لوستر شما بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

2- به سبک طراحی داخلی خانه توجه داشته باشید

تناسب طرح لوستر با تم طراحی داخلی منزل بسیار مهم است. به عناصر ساختمانی منزل همانند تزئینات دیوار، سقف کاذب، کابینت‌بندی، رنگ‌آمیزی، کاغذ دیواری و اثاثیه منزل همانند مبلمان، فرش و پرده دقت کنید.

آیا سبک طراحی داخلی منزل شما به حال‌ و هوای سنتی نزدیک می‌باشد یا حس‌ و حالی مدرن دارد؟ آیا از رنگ‌ها و مصالح طبیعی همانند چوب بهره برده‌اید یا فضای کلی منزل با رنگ‌های خنثی پوشش شده است؟

3- از تنوع جنس لوستر و آبکاری آن باخبر باشید و تفاوت آن‌ها را بشناسید

انواع لوستر در دکوراسیون داخلی از جنس‌های متفاوتی ساخته می‌شوند که مصالح متداول آن‌ها فلز و کریستال می‌باشد. از انواع فلزها همانند برنز، کروم، آهن و برنج (آلیاژ مس و روی) و ... با پوشش آبکاری طلا، نقره و ... در ساخت لوسترها بهره برده می‌شود.

لوسترهای برنزی و برنجی به علت دوام عالی، ثبات رنگ زیاد و مقاومت در برابر ضربه محبوب هستند. لوسترهای آلومینیومی و آهنی از لوسترهای برنزی و برنجی کم‌دوام‌تر و سبک‌تر می‌باشند. برای مطمئن شدن از اصالت و کیفیت متریال مورد استفاده باید لوستر را از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

4- به عملکرد لوستر در نورپردازی فضای خانه دقت کنید

پیش از انتخاب لوستر به این بی‌اندیشید که به چه نوع نورپردازی در فضا احتیاج دارید. آیا یک لوستر پرنور که نور را به پایین می‌تاباند ترجیح شماست یا لوستری که با تاباندن نور به سقف، نورپردازی ملایمی به وجود بیاورد؟

5-از بین انواع لوستر در دکوراسیون داخلی یکی را انتخاب کنید

لوسترها در اشکال و هندسه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند: لوستر کریستالی قطره‌ای، لوستر برنزی چند شاخه، لوستر ریسه‌ای، لوستر با فرم گرد، لوستر مستطیلی و انواع بسیار دیگری. اگر از ابتدا به فرم درست لوستر با توجه به محیطی که در اختیار دارید دقت کنید، در انتخاب لوستر با مشکل کمتری روبه‌رو خواهید شد.

انواع لوستر در دکوراسیون داخلی خانه

در ادامه مقاله به معرفی انواع لوستر در دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت:

لوستر دایره‌ای یا طبلی (Drum)

لوستر با فرم طبلی از انواع پرطرفدار لوستر به حساب می‌آید که در طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری ساخته می‌شود. لوستر طبلی مات و سایه‌دار نور ملایمی داشته و برای فضاهای کوچک مناسب‌تر می‌باشد. لوستر دایره‌ای کریستال شیک و مجلل است و از شیک‌ترین لوسترهای مدرن برای نشیمن و پذیرایی به حساب می‌آید.

لوستر اسپوتنیک (Sputnik)

لوستر اسپوتنیک حس‌ و حال مدرن و خاصی دارد و در فضای داخلی به چشم می‌‌خورد. این لوستر منحصر به فرد، بیشتر به منزل‌هایی می‌آید که سبک دکوراسیون داخلی آن‌ها مدرن، معاصر، آرت‌دکو و یا صنعتی می‌باشد.

لوستر مکعب‌مستطیلی (Square-Rectangle)

در لوسترهای با طرح مکعب‌مستطیل، چراغ در بین قابی مکعب‌مستطیل قرار دارد. لوستر مکعب‌مستطیل اغلب با سبک مدرن و معاصر متناسب است و چندان کلاسیک و مجلل نمی‌باشد.

لوستر کروی (Globe)

لوسترهای کروی انواع متفاوتی دارند؛ از لوستر تماما کریستال گرفته تا لوستری با قاب کروی از متریال مفتول فلزی. لوستر کروی بسیار جلوه‌گر می‌باشد و محیط را تحت‌تاثیر خود قرار خواهد داد. لوستر کروی را در فضایی آویزان کنید که این توانایی را داشته باشد که در مرکز دید و توجه قرار بگیرد.

لوستر شمعدانی (Candle-Style)

لوسترهای با طرح شمعدانی، کلاسیک و شیک می‌باشد. اگر سبک طراحی داخلی شما به یکی از سبک‌های معماری داخلی غربی همانند روستیک، وینتیج و گوتیک نزدیک می‌باشد، لوستر طرح شمعدانی مناسب شما خواهد بود.

لوستر هندسی (Geometric)

لوسترهای هندسی به انواع فرم و هندسه و از جنس‌های گوناگون ساخته می‌شوند. لوسترهای هندسی را می‌توان در بسیاری از سبک‌های معماری داخلی استفاده کنید.

لوستر امپایر (Empire)

لوستر امپایر لوستری شیک و شکیل می‌باشد که در تعداد طبقات مختلف ساخته می‌شود. بهره‌گیری از کریستال سفید و شمش‌های طلایی یا برنجی، لوسترهای امپایر را مجلل و سلطنتی خواهد کرد.

لوستر چرخ واگن (Wagon Wheel)

لوستر چرخ واگن لوستری به فرم چرخ فلزی می‌باشد که بر روی آن چراغ‌هایی سوار شده‌ است. این لوستر طرحی کلاسیک و گوتیک دارا می‌باشد. اگر در جستجوی دکوراسیون داخلی با طرح کهنه‌نما و وینتیج هستید حتما به لوسترهای با طرح چرخ واگنی بی‌اندیشید.

لوستر مدل فانوس (Lantern)

لوستر فانوسی طرحی کلاسیک و مجلل دارند. انواع لوستر فانوسی برنزی و آلومینیومی در بازار وجود دارند. لوستر فانوسی ظریف و نفیس می‌باشد و برای دکوراسیون مجلل سالن پذیرایی بسیار مناسب است.

لوستر مات و سایه‌دار (Shaded)

انواع لوستر مات‌ و سایه‌دار به سبک‌های کلاسیک و مدرن در بازار وجود دارد. لوستر مات به علت نور ملایم و دلنشین برای فضاهای کوچک که به نور موضعی ملایم احتیاج دارند مناسب می‌باشد.

لوسترهای مدرن خاص

ترند روز در معماری مدرن فضای داخلی بهره‌گیری از لوسترهایی می‌باشد که به جای آویزان شدن از بالا به پایین، در سطح افقی گسترده خواهند شد و توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد. در انتخاب لوسترهای مدرن و متمایز باید توجه زیادی داشته باشید تا لوستر به محیط منزل شما بیاید و هارمونی زیبایی به وجود بیاورد.

در خرید و نصب لوستر به چه چیزهایی دقت کنیم؟

در انتخاب لوستر مناسب، دقت به تناسبات محیط بسیار مهم است. قطعا باید ابعاد لوستری که متناسب با پذیرایی است با آشپزخانه، هال، ناهارخوری و ... متفاوت می‌باشد. البته بعد از مرحله انتخاب لوستر، انتخاب مکان مناسب نصب و همین طور نصب صحیح لوستر اهمیت بسیاری دارد.

هزینه نصب انواع لوستر در دکوراسیون داخلی به  موضوعاتی همانند ابعاد و وزن لوستر، ارتفاع سقف، پیچیدگی اتصالات و احتیاج به سیم‌کشی برق دارد.

ابعاد مناسب لوستر برای فضاهای گوناگون منزل

مناسب‌ترین ابعاد برای لوستر ناهارخوری این خواهد بود که قطر لوستر گرد، حدودا نصف قطر میز ناهارخوری دایره‌ای باشد. برای میزهای ناهارخوری کشیده یا مستطیلی این توانایی را دارید که از لوسترهای مستطیلی و یا لوسترهای گرد بزرگ‌تر استفاده کنید.

مناسب‌تر است فاصله آزاد میان لوستر تا میز بیش از 75 سانتی‌متر باشد تا استفاده کردن از میز و نورپردازی به صورت درست انجام شود. فاصله آزاد میلن لوستر تا زمین در راهروها، هال و پذیرایی بایست حداقل 2 متر باشد.

طراحان داخلی از فرمول معینی برای قطر درست  لوستر گرد در هال و پذیرایی بهره می‌برند. به عنوان نمونه برای یک هال به ابعاد 3 در 3.5 متر، لوستر گردی به قطر 55 سانتی‌متر مناسب می‌باشد.

 

سخن پایانی

لوستر از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی خانه است و ارزش آن را دارد که برای انتخاب لوستر مناسب خانه‌تان وقت بگذارید و در جستجوی جنس مرغوب و بادوام باشید. لوسترهای موجود در بازار از نظر جنس و مدل تنوع


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب