پارتیشن تزئینی کاربردی در محیط های کار و خانه

پارتیشن تزئینی کاربردی در محیط های کار و خانه

پارتیشن تزئینی یکی از مولفه هایی است که امروزه در بسیاری از خانه های مدرن و حتی دفاتر و شرکت های خصوصی از آن استفاده می شود. اینکه در انتخاب این مدل از تزئینات پارتیشن بندی چه مولفه هایی را باید رعایت کنید و یا آن که انواع پارتیشن تزئینی شامل چه مواردی می شود را در ادامه مطلب بیشتر توضیح داده ایم. 
 
پارتیشن چیست؟
فرقی نمی کند که یک فضای استودیویی شکل کوچک داشته باشید و یا آن که صاحب یک خانه بزرگ و 5 خوابه باشید، به طور کلی ممکن است که برای فضا سازی های کوچک تر و یا تغییر دادن فضاهای مورد نیازتان به پارتیشن ها احتیاج پیدا کنید. در واقع پارتیشن ها می توانند در عین حال که فضای مد نظر شما را تقسیم بندی می کنند، کاری کنند که دکوراسیون خانه و یا محل مورد نظر شما نیز از لحاظ ظاهری جذاب شود. 
کاربردهای پارتیشن تزئینی
همان طور که گفته شد پارتیشن ها اهمیت و کاربرد زیادی دارند. در ادامه این قسمت به چند مورد از کاربردهای پارتیشن ها اشاره می کنیم که ممکن است شما را نیز به فکر استفاده از آن ها برای فضای خانه و یا محیط کارتان بیاندازد. از جمله برخی از ویژگی های مهم انواع پارتیشن تزئینی می توان به موارد زیر اشاره کرد. 
•    جداسازی فضایی
پارتیشن تزئینی منزل می تواند یکی از موارد مهمی باشد که از آن برای فضا سازی موقت و جدا سازی فضایی موقت می توان استفاده کرد. با استفاده از این سبک از دکوراسیون قادر خواهید بود که فضای مورد نظر خودتان را به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و همین موضوع می تواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید از فضا استفاده کنید. 
•    تغییر چیدمان و دکوراسیون
گاهی اوقات هیچ نیازی به فضا سازی ندارید، بلکه آن چیزی که مدنظر شما قرار دارد، تغییراتی است که دوست دارید در دکوراسیون خانه خود بدهید. این تغییرات می توانند به سبک های مختلف انجام شوند که مسلما اطلاع از دانش های دیگر همچون چیدمان منزل، ست کردن وسایل، آشنایی با هارمونی رنگ ها و...را می طلبد. 
•    استفاده بهینه از فضا
مورد بعدی مربوط به استفاده بهینه از فضای مورد نظر است. با استفاده از پارتیشن تزئینی می توانید به سادگی و به راحتی فضای مورد نظر خودتان را به شکلی طراحی کنید که به سادگی امکان استفاده بیشتر از فضاهای بالا استفاده و خالی آن را داشته باشید. 
انواع پارتیشن ها
در این قسمت به صورت خلاصه به انواع پارتیشن تزئینی خانه می پردازیم و به شما ایده های مختلفی در این زمینه را ارائه خواهیم کرد. 
•    پارتیشن های شلف لباسی
تمامی پارتیشن های خانگی صرفا همچون یک دیوار چوبی نیستند که در فضای وسط اتاق قرار گیرد. یکی از مدل های پارتیشن ها همچون یک قفسه و شلف لباس است که می توانید آن را در کنار تخت قرار دهید و فضای تخت خود را از دیگر بخش های اتاق جدا کنید. 
 
•    پارتیشن های شیشه ای
مورد بعدی مربوط به پارتیشن های شیشه ای می شود. این مدل از پارتیشن ها و جدا کننده ها در بخش های مختلفی استفاده می شوند. یکی از رایج ترین مکان هایی که می توانید از پارتیشن های شیشه ای در آن ها استفاده کنید، مربوط به حمام ها و سرویس بهداشتی می باشد. 
البته علاوه بر حمام و دستشویی ها، در مواردی همچون تراس خانه ها، بالکن ها، نرده های داخل خانه و کنار پله ها نیز می توانیم از پارتیشن های شیشه ای استفاده کنیم. معمولا جنس شیشه های به کار رفته در این پارتیشن های تزئینی، از جنس شیشه های نشکن است و در مدل های مات، دودی، ساده، طرح دار و... استفاده خواهد شد. 
 
•    پارتیشن های چوبی
مدل بعدی به پارتیشن هایی گفته می شود که از متریال چوب ساخته شده اند و این موضوع کاملا طبیعی است که رنگ های قهوه ای را در تناژهای مختلف داشته باشند. پارتیشن های چوبی معمولا در فضاهای مختلفی استفاده می شوند اما عمده کاربرد این فضاها مربوط به داخل اتاق خواب، اتاق و سالن پذیرایی و فضاهای این چنینی است. استفاده از پارتیشن چوبی که رنگی متناسب با هارمونی دیگر وسایل خانه داشته باشد، می تواند به شما کمک کند تا فضایی بهتر و دلنشین تر را داشته باشید.
 فراموش نکنید که جنس این مدل از پارتیشن ها از چوب تهیه شده است، بنابراین کاملا طبیعی است که وزن بیشتری نسبت به پارتیشن های پلاستیکی و لاکی داشته باشند. از سوی دیگر نیز حتما باید مراقب رسیدن رطوبت و اب به این متریال های چوبی باشید تا بتوانید آن ها را برای سالیان سال استفاده نمایید. 
 
•    پارتیشن های پی وی سی
مدل بعدی پارتیشن تزئینی منزل با نام پارتیشن های پی وی سی شناخته می شود. این مدل از جدا کننده ها را می توان یکی از ارزان ترین، با دوام ترین و همچنین متنوع ترین پارتیشن ها از لحاظ رنگ، مدل و جنس دانست. فراموش نکنید که جنس آن ها از پی وی سی و یا همان پلاستیک فشرده تهیه شده است که به شما کمک می کند تا بتوانید از آن ها در هر فضایی استفاده کنید. 
نیازی نیست نگران پوسیدگی و یا خوردگی لبه های آن ها، سنگینی و وزن زیاد و همچنین کمبود طرح و رنگ باشید، زیرا پارتیشن تزئینی پی وی سی، تمام این موارد را برطرف ساخته است. 
 
•    پارتیشن های قفسه ای کتاب
قفسه های کتابی که گاها با گلدان های کوچک و بزرگ نیز پر می شود، یکی دیگر از پارتیشن های چوبی تزئینی است. در واقع می توان گفت که این مدل از پارتیشن ها را می توان هم در اتاق خواب و هم در اتاق کار، شرکت ها و اماکن دولتی و تجاری و حتی سالن های پذیرایی استفاده کرد. در این مدل از پارتیشن ها که از هر دو طرف دید دارند، می توانید علاوه بر کتاب و گلدان، از دیگر وسایل تزئینی نیز استفاده کنید. 
 
•    چوب های بامبو
مورد بعدی در خصوص پارتیشن هایی است که به شکل چوب های بامبو طراحی شده اند. معمولا این پارتیشن ها بیشتر برای افزایش جذابیت دکوراسیون محیط و همچنین تقسیم بندی ظاهری فضای سالن های پذیرایی استفاده می گردند. چوب های بامبو را می توانید از مراکز معتبر تهیه کنید و بهتر است بدانید که نصب کردن این مدل از پارتیشن ها نیاز به کار افراد ماهر و اپراتور دارد. 
•    پارتینش های ریسمانی
شاید این مدل از پارتینش ها را کمتر در خانه ها دیده باشید و صرفا در برخی از فیلم های هالیوودی که یک خانه فوق مدرن را نشان می دهند، این مدل از پارتیشن تزئینی به چشمتان خورده باشد. پارتیشن های تزئینی ریسمانی را می توانید در محیط های مختلفی استفاده کنید، اما بهترین جایی که امکان استفاده از آن وجود دارد در فضای سالن پذیرایی است. معمولا می توانید سرویس مبل و یا سرویس غذاخوری خود را در یک گوشه قرار داده و از این پرده ها برای جداسازی فضا استفاده کنید. 
 
•    پارتیشن های اداری
پارتیشن های اداری در واقع جدای از پارتیشن هایی که گفته شد، نیستند، اما بنا به متفاوت و خاص بودن طرح و رنگ آن ها، می توان گفت که این مدل از پارتیشن ها به طور اختصاصی با نام پارتیشن اداری شناخته می شوند. معمولا پارتیشن های تزئینی اداری را از جنس فلز، ام دی اف و در اکثر مواقع از جنس پی وی سی انتخاب می کنند. 
دلایل این انتخاب نیز مربوط به آن می شود که پارتیشن های اداری غالبا نسبت به پارتیشن های خانگی بیشتر در معرض آلودگی، لمس شدن و..هستند و همین موضوع می تواند سبب کاهش طول عمر آن ها شود. معمولا رنگ این مدل از پارتیشن ها در طیف های به خصوصی از قهوه ای با تناژهای مختلف و سفید قرار می گیرد. طرح هایی که بر روی آن ها به چاپ می رسد نیز محدودیت هایی دارند و غالبا از طرح های ساده تر استفاده می کنند. 
 
•    پارتیشن های ورقه ای
مدل بعدی پارتیشن ها که استفاده می شوند، با نام پارتیشن های ورقه ای شناخته می شوند. این پارتیشن ها معمولا به شکل چندین تکه و پنل مجزای چوب بوده و به صورت جدا از هم قرار می گیرند. اگر کمی فکر کنید، خودتان متوجه خواهید شد که چنین پارتیشن هایی نمی توانند گزینه خوبی برای فضاهای کوچک به حساب بیایند زیرا بسیار جا گیر بوده و نیاز به فضای بزرگی دارند. در عین حال برای سالن های بزرگ که نیاز به دکوراسیون پر کننده فضا دارید و نمی خواهید که از وسایل تزئینی و مختلف زیادی نیز استفاده کنید، بهتر است از این مدل پارتیشن بهره ببرید. 
جمع بندی
انواع پارتیشن تزئینی را می توانید در مکان های مختلف استفاده کنید تا پارتیشن تزئینی منزل شما بتواند تبدیل به یکی از بهترین و مفید ترین مولفه های دکوراسیونی باشد که خریداری کرده اید. معمولا پارتیشن های مختلف دارای طرح ها، رنگ ها و متریال های گوناگونی هستند که هر کدام از آن ها می توانند برای محیط های مختلف استفاده شوند. در صورتی که قصد دارید تا حتما از این دیوارهای موقتی در فضای مدنظرتان استفاده کنید بهتر است تا از یک فرد ماهر در این زمینه که می تواند در حوزه دکوراسیون منزل به شما کمک کند، بهره ببرید. 
 


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب